O Jerzym Iszkowskim

 

Mjr pil. Jerzy Iszkowski był moim stryjem - dokładniej: jego Dziadek Michał był starszym bratem mojego Pradziadka Romualda, a obaj byli synami Erazma Iszkowskiego. 

Niestety linia Michała Iszkowskiego wygasła - ani Jerzy ani jego starsza siostra nie mieli dzieci. 

Tym samym naszej linii Romualda Iszkowskiego przypadł rodzinny obowiązek zbierania i publikowania informacji o życiu i dokonaniach Jerzego. A jest o czym tutaj wspominać,

...gdyż Jerzy, urodzony w 1914 roku ukochał lotnictwo, zostając  w 1937 podporucznikiem pilotem w służbie lotnictwa wojskowego. Jemu orz jego kolegom przyszło zmierzyć się z kampanią wrześniową 1939 roku, smutnym odwrotem przez Rumunię do Francji, a stamtąd do Anglli. Tam wreszcie mogli zacząć walczyć z Niemcami mając odpowiednie samoloty i wyposażenie bojowe. Jerzy w Dywizjonie 304 odbył 47 lotów bojowych, bombardując Niemcy. Potem z tęsknoty za krajem oraz wobec samotności w Dywizjonie, gdy zginęli prawie wszyscy jego koledzy, zgłosił się na kurs cichociemnych. W kwietniu 1944 w 48 locie bojowym z Brindisi skoczył koło Lublina stając się oficerem AK. Wiele przeszedł, ale najgorszym okazał się 1 stycznia 1945 roku w zajętym przez Rosjan Lublinie, gdy został aresztowany. Po przesłuchaniach, Polski Sąd Wojskowy skazał go na karę śmierci - zaraz też zamieniając ją z łaski na 10 lat więzienia. Wtedy też dopiero o jego losie dowiedziłała się rodzina i jego żona wystarała się o złagodzenie kary do dwóch lat. Wyszedł z więzienia 1 stycznia 1947 i po trudnym okresie do roku 1956 mógł następne lata do śmierci w 1962 roku spokojniej spędzać z rodziną oraz z ukochanym lotnictwem w areoklubie podhalańskim....

Ta  niezwykle ciekawa i frapująca historia jego życia została przez Niego opisana we wspomnieniach. 

Po kilku miesiącach pracy udało  mi się zgromadzić i opracować rękopisy i maszynopisy wspomnień Jerzego z lat 1935-1947 napisane przez Niego w latach 1950-1962 na podstawie notatek z lat wojny. W sumie ponad 1000 stron wspomnień wydrukowanych w trzech tomach:  Odwrót, 304 Dywizjon, Powrót. Są to fascynujace i pełne ekspresji opisy działań lotniczych oraz obserwacji codziennego funkcjonowania świata polksich lotników na zachodzie. 

Wspomnienia te, niestety ze względu na nieustalone prawa majątkowe nie mogą być publicznie dostępne - mogę tutaj przedstawić jedynie cytaty z fragmentów tych Wspomnień. 

Do tej trylogii dodałem napisaną przeze mnie obszerną biografię mjra pil. Jerzego Iszkowskiego  oraz komentarze do jego wspomnień. Razem tworzy to serię czterech tomów pod wspólnym tytułem - cytatem ze wspomnień Jerzego - Życie będzie  biegło dalej aż kark skręci. 

Dodatkowo  wspólnie z prof. Antonim Symem oraz Błażejem Pochwatem odnaleźliśmy i zaprezentowaliśmy dzieje dwóch innych lotników 304 Dywizjonu - kolegów  Jerzego Iszkowskiego. 

W najbliższym czasie będę na tych stronach cytować fragmenty wspomnień Jerzego  oraz moje komentarze i inne aktualia dotyczące działalności wojennej  mjra pil. Jerzego Iszkowskiego oraz  operacji  bojowych Dywizjonu 304 i działąń cichociemnych. 

Na stronie Bibliografia jest zamieszczony zbiór pozycji źródeł , z których korzystałem oraz nowych pozycji o tej tematyce. Zamieszczam też linki do życiorysów płk. Białego, kpt. Lewkowicza oraz kpt. Marynowskiego, którzy tworzyli razem z Jerzym Iszkowskim grupę Cichociemnych zrzuconych do Polski w nocy z 27 na 28 kwietnia 1944 roku. Dołączać będę tez linki do innych stron o 304 Dywizjonie oraz Cichociemnych.  

Zapraszam do obserwacji i korzystania z tej strony. 

UWAGA: Kolor [Air Force blue: #5D8AA8, RGB(93,138,168)]  tych stron odpowiada kolorowi munduru RAF z okresu IIWŚ  

Aktualizacja: 2018.07.07
BIBLIOGRAFIA WBI